Představujeme práce žáků z výuky přírodovědných předmětů.
Z výuky přírodopisu a chemie
16. 5. 2023 - Ing. et Bc. Vendula Krátká
PŘÍRODOPIS
ČISTÍME PŘÍRODU
V rámci Dne Země jsme se rozhodli pomoct přírodě a vyčistit ji od všeho, co do ní nepatří. Skupina dobrovolníků se vydala ve svém volném čase do přírody blízko svého bydliště a sbírala odpadky. Mnozí z nich byli překvapeni, jak rychle naplnili pytel odpadem.
KLÍČÍME
S obdobím jara souvisí také probouzející se příroda. Zejména rostliny procházejí během tohoto období velmi zajímavým procesem, který lze mnohdy pozorovat pouhým okem. Tento proces sledovali také žáci sedmých, osmých a devátých ročníků. Někteří z nich se totiž věnovali experimentu klíčení řeřichy. Principem tohoto pokusu bylo každý den sledovat a zaznamenávat změny. Příjemným završením jejich týdenního snažení byla vitaminová bomba v podobě řeřichy na čerstvém chlebu s máslem.
SLEDOVÁNÍ PUPENU
Probouzející se přírodu sledovali žáci také venku. Vybrali si strom, nejčastěji třešeň nebo jabloň, na stromě si označili pupen, který následně po dobu několika dní sledovali. Pupen žáci každý den fotili a změny zaznamenávali.
PŘÍRODOPIS
Přírodopis a výtvarná výchova patří neodmyslitelně k sobě. Proto dané učivo procvičujeme formou myšlenkových map, kde se žáci mohou výtvarně opravdu vyřádit. Učivo si zároveň mnohem lépe zapamatují a učí se pracovat s informacemi.
Myšlenkové mapy využíváme také v chemii, protože tato metoda žáky velmi baví.
CHEMIE
CHEMIE V DOMÁCNOSTI
Chemie je všude kolem nás. O tom se přesvědčili žáci osmých a devátých ročníků. Do mini projektu Chemie v domácnosti se zapojili dobrovolníci, kteří zkoumali chemické jevy a zákonitosti v každodenním životě. Mezi ně patří například proces fermentace. Žáci si sami vyzkoušeli tento biotechnologický proces, ve kterém sledovali kvašení mrkve nebo zelí. Mnozí z nich si sami zajistili recept a nastudovali celý proces. Díky tomuto jednoduchému, zároveň ale velmi zajímavému experimentu mohli žáci lépe pochopit chemický proces kvašení a zároveň si připravit zdravou pochutinu.
FERMENTACE
Chemické reakce nás doprovází také při každodenním úklidu. O tom se přesvědčili ti, kteří při čištění vany nebo kuchyňské linky použili ocet a jedlou sodu. Reakci sody a octu nazýváme neutralizace.
CHEMICKÁ REAKCE SODY A OCTA
Hodnota pH je pro žáky někdy obtížně pochopitelná. Jedná se o míru kyselosti nebo zásaditosti roztoku. Tyto pojmy si žáci ověřili prostřednictvím měření pH černého čaje. Ten je běžně neutrální a jeho barva je tmavě hnědá. Pokud však do čaje přidáme citron, roztok zesvětlá, dojde ke změně pH a z čaje se stane roztok kyselý.
MĚŘENÍ PH ČAJE
Kationty a anionty. Zdánlivě podobné pojmy, ve skutečnosti však naprosto odlišné částice s kladným nebo záporným nábojem. Stačí si přečíst složení naší oblíbené minerální vody a na štítku najdete hned několik iontů, které jsou pro náš organismus velmi prospěšné. O tom se žáci přesvědčili, když analyzovali složení vybrané minerální vody.
MINERÁLNÍ VODA GEMERKA
Výuku vedla paní učitelka Vendula Krátká.
Kalendář akcí
-
Organizace školního roku
- Zájmové kroužky
- Sběr papíru
- Informace školního psychologa
- Bulletin ZŠ Slušovice 2024/25
- Třídní schůzky
- Rozvrh hodin
- Třídy a třídnictví 2024/25
- Bakaláři, elektronická ŽK
URL adresa elektronické žákovské knížky: https://zsslusovice.bakalari.cz/.
Nevhodné chování v naší škole nám není lhostejné, proto se Ti budeme snažit pomoct.