Velikonočním svátkům a prázdninám předcházelo na naší škole dvoudenní projektové vyučování pro žáky šestých až osmých ročníků. Cílem bylo prověření tvořivosti, kreativity a fantazie dětí při vytváření vlastních výrobků, seznámení se s historií zlínského zámku, získání inspirací, jež vytvořili zlínští filmaři, tvoření animací formou workshopu a zpracování námětů a podnětů, scénářů do podoby krátkého filmového záznamu.
Tvořivost, vynálezy, animace, film (2017)
11. 4. 2017 - Mgr. Růžena Krupičková
Žáci jeden den navštívili výstavu Orbis pictus play ve zlínském zámku, která nabízí 60 interaktivních objektů rozvíjející poznávání světa skrze vlastní smysly. Kromě toho se také seznámili s historií zlínského zámku a v keramické dílně si vytvořili malovanou sklenici dle vlastního námětu. Ze zlínského zámku vedlo putování žáků do Kabinetu filmové historie zlínských ateliérů, jehož zřizovatelem je FILMFEST s. r. o - pořadatel Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, kde v expozici jsou k vidění autentické loutky, dekorace, rekvizity a návrhy výtvarných řešení ke zlínským filmům. Tvorba je spojena hlavně se jmény režisérů Karla Zemana a Herminy Týrlové, jež vytvořili pro malé i velké nezapomenutelné animace pohádkových postaviček – Pat a Mat, Ferda mravenec, Brouk pytlík, Bolek a Lolek, atd. Po seznámení s historií loutek měli žáci možnost navštívit Filmový uzel Zlín, kde jim formou prezentace byla přiblížena vývojová linie zlínských ateliérů od vzniku v roce 1936 až po současnost. Zde, v animačním studiu si žáci mohli vyzkoušet animaci krátkého filmu, kdy si předem vytvořili postavičky a kulisy a s pomocí počítačové animace aktivovali tyto postavičky do pohybu, jež ukazoval příběh rytíře a jeho princezny. Vše bylo vytvořeno na podkladě legendy, která vznikla v dávných dobách a je spjata s historií zlínského zámku.
Druhý den projektu žáci pracovali v tzv. tvořivých dílnách. První dílna pod názvem Přírodověda v praxi, objevy a vynálezy byla zaměřena na předměty fyzika a chemie. Žáci zapojovali a prováděli fyzikální pokusy pod vedením paní učitelky Pivodové. Chemické pokusy a zajímavosti byly v režii pana učitele Bělína. Žáci pak měli možnost zhlédnuté pokusy pojmout vlastní výtvarnou činností. Druhá tvořivá dílna s názvem Tvořivost a fantazie rozvíjela nápaditost, tvořivé schopnosti a zručnost dětí. Kreativitu dětí v podobě výrobků měli možnost posoudit a shlédnout i rodiče během třídních schůzek dne 12. dubna. K vidění byly prostorové tělesa vytvořené ze špejlí, zápalek, obrázky ze skořápek, kouzelné bločky, jež umožňují pohyb věcí, maketa Pythagorovy věty, tangramy ve zvětšení, modely strojů ze stavebnice Merkur, makety budov z různých materiálů, berušky ze zátek, atd. Dramaturgicky s velkým entuziasmem se těchto dílen ujaly paní učitelky J. Šišková. E. Hozíková, V. Janská a M. Uhlířová. Třetí dílna se zaměřila na historii animovaného filmu ve Zlíně. Zajímavou prezentaci o historii animovaných filmů vytvořil pan učitel R. Šustek a paní učitelka R. Štěpánková pomáhala žákům k tvorbě pohádkových postaviček a k jejich reálnému výtvarnému ztvárnění. Výstavu v součinnosti s žáky zajišťoval pan učitel J. Nahodil. O fotodokumentaci se zasloužili zástupce ředitele pan M. Dlabaja, pan učitel P. Šavara, žák šestého ročníku Š. Bartoš a žákyně devátého ročníku L. Brůzlová. Fotografické postřehy z akce můžete shlédnout v naší fotogalerii.
Zajímavým překvapením je pro nás všechny tvořivá činnost skupiny pod vedením paní učitelky D. Ledabylové, která s dětmi natáčela film Jak rytíř Miloš o hlavu přišel, ke kterému si žáci napsali scénář a vyrobili i vlastní kostýmy.
Žáci devátého ročníku se projektu neúčastnili, jelikož měli před přijímacími zkouškami a tak jim bylo umožněno prověřit své znalosti a nabyté vědomosti v úterním intenzivním přípravném kurzu z jazyka českého a matematiky pod vedením paní učitelky R. Štěpánkové, R. Krupičkové a pana učitele R. Šustka. Ve středu pak svoje znalosti dokazovali během testování přijímacího řízení.
Jestli se dvoudenní projektové vyučování žákům líbilo, poznáme podle toho, že děti se s rodiči o své zážitky z akce podělí a budou s nimi sdílet svoje prožitky.
Děkuji žákům šestého až osmého ročníků za vzorovou reprezentaci školy při návštěvě expozic ve Zlíně, učitelům za týmovou spolupráci a řediteli školy za podporu.
Prohlédněte si animace žáků vytvořené v rámci projektového vyučování.
-
Organizace školního roku
- Zájmové kroužky
- Sběr papíru
- Informace školního psychologa
- Bulletin ZŠ Slušovice 2024/25
- Třídní schůzky
- Rozvrh hodin
- Třídy a třídnictví 2024/25
- Bakaláři, elektronická ŽK
URL adresa elektronické žákovské knížky: https://zsslusovice.bakalari.cz/.
Nevhodné chování v naší škole nám není lhostejné, proto se Ti budeme snažit pomoct.